Máte už Brno ID?

Brno již přes rok buduje vlastní elektronickou identitu Brno iD. V lednu 2017 byla spuštěna elektronická předplacená jízdenka MHD, od května pak bylo možné placení poplatku za komunální odpad a v listopadu byla spuštěna turistická karta. Svůj účet Brno iD již má skoro 50 000 Brňanů a každou hodinu jejich počet narůstá.

 

Proč mít elektronický účet Brno iD?

V dnešní době chtějí občané řešit co možná nejvíce věcí online. Město Brno na trend digitalizace reaguje a spustilo tzv. e-shop městských služeb brnoid.cz. Ten nabízí Brňanům možnost získání a využití elektronické identity Brno iD.

Brno iD je jakousi městskou online identitou, kterou budou moci Brňané využívat v postupně se rozšiřujícím spektru služeb města a jím zřízených organizací. Občané se jednou zaregistrují a budou moci online čerpat vybrané služby, které jsou v současné době v nabídce e-shopu www.brnoid.cz.

Nášim cílem je Chytré Brno, ve kterém si bude moci každý vyřídit cokoliv odkukoliv a nebude muset běhat po úřadech. A k tomu je potřeba vybudovat fungující systém elektronické identity a také odpovídající nabídku aplikací ve formě e-shopu městských služeb. Postupně se snad z pozice města přiblížíme k Estonsku, kde jsou s elektronizací služeb nejdál z celé Evropy“ vysvětluje náměstek primátora Jaroslav Kacer.  

 

Jak funguje elektronická identita Brno iD?

Uživatelský účet Brno iD je možné zřídit pouze prostřednictvím on-line prostoru www.brnoid.cz. Má dvě podoby. Lze mít pouze základní registrovaný účet Brno iD basic, jedná se o registraci, která stačí např. pro platbu komunální poplatku za odpad.

Necháte-li si však ověřit osobní identitu prozatím pouze na pobočkách DPMB získáte rozšířený účet tzv. Brno iD full, díky němuž máte možnost využívat i služby vázané na věrohodnou identitu jako např. předplacené jízdenky MHD, kdy je nutno do systému nahrát vaši fotografii. „Od příštího roku bude možné ověření identity provádět i v rámci Knihovny Jiřího Mahena. Rozšíří se tak síť poboček k ověření, čímž bude ověření opět o něco dostupnější“ uvedl Jaroslav Kacer.

Velkou výhodou pro uživatele je, že veškeré nabízené služby jsou vázané k identitě Brno iD, takže v případě ztráty nosiče či jeho výměny (například pro potřebu prokázání se revizorovi v MHD), je velmi snadné si veškeré služby v e-shopu www.brnoid.cz převést na jiný identifikační nosič, který sám o sobě neobsahuje žádné informace. Všechny informace jsou uloženy v rámci tzv. back office.

 

Co nabízí městský e-shop služeb Brno iD?

Občané a uživatelé města nyní již mohou využívat různé městské služby, jako je předplacená elektronická jízdenka na MHD, dosud bylo takto prodáno skoro 50 tisíc jízdenek. Tato jízdenka je vázána k nosiči, kterým může být jakákoli funkční bezkontaktní platební či anonymní čipová karta. Prostřednictvím e-shopu městských služeb lze také zaplatit poplatek za komunální odpad, letos tak učinilo více jak 6 600 lidí. Rovněž byla spuštěna turistická karta – BRNOPAS, která slouží návštěvníkům města jako vstupenka do nejrůznějších institucí, nebo k využívání bonusových programů s možností připojení předplacené jízdenky MHD. Vše je možné platit online či kartou anebo platebním tlačítkem 8 bank. Nosičem je bezkontaktní bankovní karta, kterou si může uživatel sám přes e-shop přihlásit do svého účtu Brno iD a rovnou tento nosič využívat. Takto se výrazně šetří náklady (využívá se existující technologie, která je univerzální a mezinárodně kompatibilní). Umožňuje kdykoliv si přesunout produkty na nový nosič (při ztrátě, výměně karty apod.)

Již nyní je možné zakládat a spravovat závislé účty pro děti či si zapnout sdílení účtu mezi dospělými např. manžely. Městský e-shop Brno iD zasílá automaticky upozornění na končící platnost jízdenky, a to dokonce dvakrát, konkrétně 7 dní a 1 den před tímto datem (u ročních předplacených jízdenek je doručeno jedno upozornění navíc, a to 21 dní před koncem platnosti). Každý je tak dostatečně dopředu informován a nestane se mu tak, že by zapomněl na koupi nového jízdního dokladu. Další jízdenku lze snadno koupit přes tlačítko “chci navazující jízdenku” ve výpisu “Moje jízdenky”. Brno iD posílá emailem i upozornění na končící dobu pro ověření osobních údajů či končící slevové kategorie. Brno iD rovněž umožňuje jednou platbou řešit poplatek za komunální odpady za větší počet lidí či za nemovitosti a pomáhá také s výpočtem poměrných částek. Po zpracování platby na Odboru životního prostředí MMB je plátce informován o stavu platby.

„Jedinečná je také možnost on-line ověření statutu studenta. Prozatím je on-line ověření možné pouze u studentů Masarykovy univerzity, nicméně je již navázána spolupráce i s VUT. V dohledné době předpokládáme zapojení i Mendlovy univerzity,“ uvedl Jaroslav Kacer.

Jak se bude městský e-shop služeb Brno iD rozvíjet?

Rozvoj Brno iD je samozřejmě ovlivněn legislativou. „Nyní se pracuje na aplikaci pro Knihovnu Jiřího Mahena, následovat by měla aplikace pro Starez Sport a další instituce. Ambice máme rovněž v oblasti informování občanů dle jejich zájmu např. o smogové situaci ve městě, a zapojení do nejrůznějších anket. Do budoucna rovněž plánujeme propojení Brno iD s portálem www.brno.cz v rámci re-designu v souvislosti s úřední agendou města směrem k občanům”, říká náměstek primátora Jaroslav Kacer.

„Inspiraci pro rozvoj Brno iD a samotného e-shopu ve smyslu nabídky služeb hledáme po celém světě. Připravujeme využití Brno iD pro návštěvníky velkých akcí ve městě včetně předplacené jízdenky MHD jako aplikaci pro Veletrhy Brno či nejrůznější kongresy konající se na území města,“ uzavírá náměstek primátora Jaroslav Kacer.  

Sledujte www.brnoid.cz. Kromě rozšiřování portfolia nabízených služeb samozřejmě pracujeme také na dalším vylepšení vizuálního rozhraní a designu Brno iD, kdy hodláme využít zkušenosti designérů, kteří vytvářejí uživatelsky přívětivá webová rozhraní. Na začátku jsme kladli důraz na funkčnost a nyní bude prostor na design.

 

Tolik město Brno k BrnoID.

Tagy: