Milí medlánečtí,
Příprava nového územního plánu města Brna dospěla do své závěrečné fáze, kdy je veřejnosti předložen návrh pro veřejné projednání. Se schválením nového územního plánu se počítá nejpozději do prázdnin roku 2025, ale možná také již na prosincovém zasedání zastupitelstva města Brno, pokud půjde vše hladce.
Jak se můžete zapojit?
Připomínky, námitky a stanoviska je možné uplatnit ve lhůtě do 7. srpna 2024 včetně, a to poštou, datovou schránkou (ID a7kbrrn), mailem s elektronickým podpisem nebo osobně na podatelně Odboru územního plánování a stavebního řízení Magistrátu města Brna, Kounicova 67. Jelikož rozhoduje den doručení, nikoli odeslání, můžete před poštovním doručením upřednostnit vhození připomínky (námitky) do schránky medlánecké radnice a my ji doručíme osobně za Vás. Učiňte tak ale nejpozději dne 6. srpna, jinak nejsme schopní doručení garantovat.
Využijte vzorovou připomínku
Jako obvykle jsme pro Vás připravili vzorovou připomínku (resp. námitku) kterou můžete vyplnit a doručit některým z uvedených způsobů Magistrátu města Brna. Připomínku může podat každý, námitku vlastník dotčené nemovitosti. Nemusí se jednat jen o vlastníky nemovitostí návrhem přímo dotčených, ale také o vlastníky nemovitostí sousedících, nebo i vzdálených, jestliže mohou být dotčena jejich práva (např. negativní vlivy z plánované komunikace). Rozhodnutí o námitkách (na rozdíl od vypořádání připomínek) je také samostatně přezkoumatelné v přezkumném a soudním řízení.
Jak se návrh vyvíjel?
Jen připomínám, že aktuální návrh představuje vyvrcholení mnoha let příprav a postupného vydávání různých konceptů a návrhů a tomu odpovídající naší společné snahy zvrátit nejnepříznivější dopady na Medlánky. Což se nám také společně povedlo a ve výsledném návrhu již není propojení do Komína a Bystrce kolem letiště na straně jedné a prodloužení ulice V Újezdech do Řečkovic a k Bauhausu do Ivanovic na straně druhé. Odvrátit se podařilo také s tím související dopravní propojení od křížku na ulici Turistické přes zahrady, stávající dětské hřiště a kolem rybníka na ulici V Újezdech. Opuštěny byly úvahy o výstavbě v zahradách na kopci mezi od ulice Turistické směrem ke studánce v Perglu i o výstavbě na polích za Kouzelnými Medlánkami. Dále od rybníka se podařilo posunout plochy pro možnou výstavbu občanské vybavenosti pod ulicí V Újezdech a uhájit rozlivová území v okolí rybníka před možným zastavěním. Podařilo se předělat původně plochy pro bydlení při ulici Turistické na plochy pro občanskou vybavenost, kde můžeme do budoucna prosazovat penzion pro seniory nebo dům s pečovatelskou službou. V Technoparku se podařilo získat plochy pro budoucí občanskou vybavenost a veřejné prostranství navazující na zámecký park. Podařilo se snížit navrhovanou výškovou úroveň výstavby v centrální části Technoparku z úrovně 5 na úroveň 4. Dostupnější ze stávající zástavby bude i tramvajová smyčka, přitom v dostatečné vzdálenosti a odcloněná od zámeckého parku.
Co za Medlánky připomínkujeme?
Přesto jsme i tentokrát za Medlánky podávali připomínky vůči změnám, které v návrhu zůstaly a mají potenciál zhoršit stávající poměry v naší městské části. Jednak je to vymezení rezervy pro komunikaci mezi Medláneckými kopci, spojující ulici Purkyňovu a Turistickou a přes zahrady ulici V Újezdech a pokračující ke kasárnám v Řečkovicích. Dále je to intenzita využití území Geofyziky a Medlánecké cihelny. Obě lokality se sice nachází (u cihelny poměrně nelogicky) v katastru Řečkovic, ale dopady případné výstavby v těchto lokalitách pocítíme v Medlánkách. A konečně je to rozvojová lokalita Technoparku, kde připomínkujeme jak intenzitu využití území, tak přiměřenost a závaznost vymezení ploch pro školství tak, aby případné nároky na umístění děti ve školce nebo škole vzniklé v této lokalitě bylo možné v ní také uspokojit bez přetížení stávajících zařízení.
Jak návrhu rozumět?
S podobou návrhu na území Medlánek se můžete seznámit i na obrázku v připomínce. Nejdůležitější jsou plochy změn, které jsou ve výkresu označeny v rámci různých funkčních ploch mřížkou. Důležité jsou rovněž tzv. rezervy, což jsou v našem případě plochy pro komunikace označené jako R.PU.5 a R.PU.6.
Návrh je tentokrát v jiném barevném provedení a s jinými popisky, než jsme byli dosud zvyklí. Nově bylo totiž nutné provést jeho standardizaci podle zákona, což má zajistit, že do budoucna budou územní plány všech obcí jednotné. Podstatou územního plánu je, že určuje, jak může být která plocha ve městě využita a jaké budoucí využití město plánuje. Území města je proto územním plánem rozděleno do různých funkčních ploch s vlastním označením příslušnou zkratkou.
Mezi nejrozšířenější plochy náleží BU bydlení všeobecné, BI bydlení individuální, SU smíšené obytné všeobecné, OV občanské vybavení veřejné, OK občanské vybavení komerční, OS občanské vybavení sport, VL výroba lehká, TU technická infrastruktura všeobecná, DU doprava všeobecná, ZU zeleň všeobecná, ZK zeleň krajinná, RX rekreace jiná, LU lesní všeobecné, AU zemědělské všeobecné a WU vodohospodářské všeobecné. Ke každému funkčnímu typu plochy je potom stanoveno, jak ji lze konkrétně využívat, resp. co je v daném místě přípustné a co ne.
Podmínky využití území
Vedle zkratky pro dané funkční využití plochy obsahuje popisek plochy ještě písmeno specifikující strukturu její možné zástavby, kdy K je kompaktní, V volná, R rezidenční nízkopodlažní, A areálová, O stavebně omezená. Přípustná výška je potom pomocí čísel sedmi výškovými hladinami, pro hladinu 1–6 je určena minimální a maximální regulovaná výška umísťovaných budov a v hladině 7 není výškové omezení stanoveno. Hladina 1: 3 m–7 m charakteristická zejména pro rezidenční nízkopodlažní zástavbu, hladina 2: 3 m–10 m charakteristická zejména pro rezidenční nízkopodlažní zástavbu a menší areály, hladina 3: 6 m–16 m charakteristická pro městskou zástavbu, obytná sídliště nebo jejich části a areály, hladina 4: 9 m–22 m charakteristická pro kompaktní území města a obytná sídliště, hladina 5: 12 m–28 m charakteristická pro centrální území města, hlavní radiály a obytná sídliště, hladina 6: 12 m–28 m s převyšující zástavbou do 40 m charakteristická pro rozvojová území zejména v širším centru, hladina 7: výškové stavby charakteristická pro lokality s výškovými stavbami nad 40 m.
Moc děkuji za Váš zájem o Medlánky. Pokud se budete chtít na něco zeptat, neváhejte mě kontaktovat na mailu marek@medlanky.brno.cz.
JUDr. Michal Marek, starosta
Napsat komentář