Artmat slaví druhé narozeniny i v Medlánkách

Projekt Artmat se zaměřuje na prezentaci mladých výtvarných umělců prostřednictvím prodeje mini uměleckých děl v automatech, a nyní slaví své druhé narozeniny. Spolu s uměním se při této příležitosti v automatech v Praze, Brně a Plzni objeví také překvapení v podobě exkluzivních dárků od spřátelených projektů a organizací.

Již v pátek 19. listopadu oslavil projekt Artmat své druhé narozeniny. Ty se jeho autorky rozhodly pojmout netradičně. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci bude namísto klasické narozeninové oslavy přichystána speciální edice krabiček s překvapením. V některých krabičkách tentokrát, vedle sérií uměleckých děl od současných výtvarných umělkyň a umělců, zájemci naleznou také dárky od spřátelených projektů a organizací. Na šťastlivce tak čeká například karta opravňující jejího držitele k ročnímu vstupu na všechny výstavy Galerie hlavního města Prahy či slevové vouchery na publikace od nakladatelství LUX, Artmap a PAF, dále dárky od papírnictví Papelote, festivalu Žižkovská noc, e-shopu Graficke-papiry.cz nebo sleva na předplatné podporovatelů knihkupectví XAO zaměřeného na současnou českou ilustraci. Krabičky s uměním a překvapením se objeví ve všech automatech v České republice: v Praze na Krymské ulici, v Brně-Medlánkách a v Plzni v areálu DEPO2015 a dostupné budou do vyprodání.

V Artmatech najdete každé tři měsíce novou edici s uměním miniaturních rozměrů, které do projektu vybírají jeho zakladatelky a kurátorky Petra Widžová a Josefína Frýbová. V té aktuální se nachází fotografie od Štěpána Jílka a Zuzany Veselé, ilustrace od Tatiany Karpové, Ester Tajrychové, Veroniky Jílkové a Evy Jaroňové. Díla jsou vždy vytvářena v limitovaném počtu kusů a jsou autory podepsána. “Zachovávají si tak exkluzivitu a jejich hodnota může do budoucna růst. Každý si takto může vytvořit svoji uměleckou sbírku.”, uvádí Josefína Frýbová.

Artmat zahájil svou činnost v roce 2019 zprovozněním prvního automatu na umění v ČR, a to na Krymské ulici v Praze. Od té doby veřejnosti představil několik desítek současných českých umělců a repasované automaty umístil také do Plzně a Brna. Ve spolupráci se zajímavými kulturními místy byla zrealizována řada výtvarných workshopů a zajímavých akcí, v roce 2021 vznikl také Artmat podcast. V příštím roce chystá projekt expanzi do zahraničí a dalších českých měst.

Zábavná forma, moment překvapení i kvalitní kurátorský výběr talentů české výtvarné scény – to je síť automatů na umění, které do České republiky jako první přináší projekt Artmat. Ve starých cigaretových a také svačinových automatech se nyní nachází umělecká díla v miniaturních velikostech, která jsou prezentována v rámci sezónních edic v limitovaném počtu kusů. Automaty se nacházejí v Praze v ulici Krymská, v Brně-Medlánkách a Plzni v areálu DEPO2015. Projekt založily kurátorky Josefína Frýbová a Petra Widžová v roce 2019.

Josefína a Petra za Artmat

 

FB: @automatnaumeni, Instagram: Artmat_

IMG_3194 (1)

 

 

 

 

Tagy: