Bioodpad patří na kompost ne do pece
Kompostovat můžou všichni. S odpadem se setkáváme každý den a je tudíž součástí našeho života. Odpad, který nemusí být brán jako již nepotřebný odpad na vyhození, ale jako další surovina na výrobu něčeho dalšího. Kompostování je jednoduché a řekla bych fascinující. Zatímco u jiného tříděného odpadu využití nemůžete dobře sledovat, u bioodpadu uvidíte rychlou přeměnu a ještě k tomu máte z toho užitek.
Pokud máte zahradu a nebo zahrádečku, terásku a myslíte to se zahradničením aspoň trošku fér, pokuste vymyslet způsob jak kompostovat odpad z kuchyně. Připomínám, že odpad ze zahrady je možno zavést do sběrného dvoru.
Pokud jste doposud netřídili a nevlastníte žádnou travnatou plochu ani balkon a chcete zkusit třídit, popřemýšlejte kdo ze známých, nebo příbuzných má kompostér, kompost a kam by se dal ten váš odpad nosit, vozit. Stačí nádobka, do které budete třídit odpad a pak odvezete vysypat odpad. Časem zjistíte, jak velká nádobka vám stačí. Delší dobu skladování odpadu nedoporučuji, protože pak už zapáchá a plesnivý, slétávají se mušky, vosy. V zimě obsah někdy zmrzne je-li uskladněn venku, pak se špatně vyklepává z nádoby. Jsou i nádoby malé, které si umístníte na kuchyňskou linku, mají ve víku otvory a obsahují speciální filtry.
Existují taky jednorázové sáčky, které jsou rozložitelné (vyrobené z kukuřičného, bramborového škrobu) na kompostu. Já osobně jsem je vyzkoušela a musím říct, že se rozkládají velmi rychle. Když budete používat sáčky, odpadne vám umývání nádobky a nijak to v kuchyni nesmrdí. Mám zkušenost, že tak týden je hranice, protože pak se mi sáček začal zespodu rozkládat. Tady je jeden odkaz z mnoha, kde se dají pořídit sáčky, koše aj.: www.ekodomov.cz. Dm drogerie a nebo Tesco nabízí také kompostovatelné sáčky na odpad.
Speciální koš na kompostovatelné sáčky, kdy sáčky větrají a odpad nezapáchá. Doporučuji spíše umístnit do kuchyně než venku.
Zahrádkáři (řekla bych – profesionálové v kompostování) mají určitě někde v rohu zahrady kompost. Hromada odpadu ze zahrady a kuchyně odpočívá v ohraničeném prostoru dřevěnou deskou, nebo poslouží dobře plastové kompostéry různých velikostí. Výborným pomocníkem je také drtič, který rozmělní větvičky na drobné kousky, které se rychleji rozloží a nezabírají místo.
Existují také komunitní kompostárny, tj. že skupina lidí si zhotoví a udržuje svoji kompostárnu.
Další možností je kompostovat pomocí žížal. Pomocí kalifornských žížal, které si pochutnávají na odpadu.
Několik pádných důvodů pro recyklaci bioodpadu:
- Snížíte své množství směsného odpadu z vaší domácnosti až o 40%
- Zbavíte zápachu váš směsný komunální odpad z vašich odpadkových košů, neboť zápach tvoří nevhodně uložený bioodpad (správně vytříděný bioodpad v kompostérech a kompostovatelných taškách nepáchne)
- Vyrobíte si kvalitní kompost pro vlastní spotřebu
- Vrátíte do půdy, co si z ní bereme a co v ní chybí
- Přispějete k prevenci extrémních klimatických jevů spojených s degradací půdy
Humus obsažený v kompostu:
- má vysokou výměnnou kapacitu pro živiny (dusík, vápník, hořčík, draslík), které rostlinám postupně uvolňuje, navázané živiny se tak nevyplachují do spodních a povrchových vod. Pokud jsou tyto živiny vyplavovány, dochází ke známému zarůstání vodních ploch, které pak mnohdy znemožňuje koupání a rekreační sporty
- zvyšuje biologickou aktivitu, která umožňuje rozklad některých znečišťujících látek (například ropné produkty)
- zvyšuje se tak samočistící schopnost půdy
- pro rostliny rozpouští živiny z půdních minerálů
- zlepšuje výživu rostlin stopovými prvky
- zlepšuje strukturu půdy
- zlepšuje jímavost půdy pro vodu
- dodává půdě tmavou barvu, která zvyšuje záhřevnost půdy
- má určité složky, jež mají charakter stimulátorů
- zvyšuje odolnost půdy proti okyselení
- obsahuje organickou hmotu, která dokáže vázat těžké kovy, a tím omezuje jejich příjem rostlinami. špatně vyživované rostliny se musí chránit chemickými postřiky.
Pocházím z vesničky, kdy dřív měl snad každý zahrádku, zahradu, pole, vinohrad a k tomu neodmyslitelně patřil kompost, či hezky lidově řečeno hnůj. Všichni automaticky nosily veškeré zbytky na hnůj. Aby se krásně za čas přeměnil odpad na hnojivo a to se nejlépe na podzim při zaorávání pole rozházelo po poli. Teď už to takovou samozřejmostí ani na vesnicích není. Můj známý, který u domu sekl trávu, přede mnou tlačil nasekanou trávu do popelnice, mě šokoval. Taková podívaná mě dost zamrzela a ujistila mě, že je potřeba stále dokola a dokola vysvětlovat, že bioodpad je surovinou, kterou můžeme splatit půdě dluh za to, že nám dává možnost žít a jíst.
Pokud třídíte bioodpad, můžete napsat jakým způsobem to řešíte vy. Bude to jen a jen přínosné a inspirativní.
Zdroj: www.kompostuj.cz, www.ekodomov.cz.
Autor: Elena Stávková
Napsat komentář