780 let Medlánek v knize… i mimo ni

Víte, že Medlánky vydaly v roce 2017 knihu u příležitosti 780 let od první písemné zmínky o nich? Tuto knihu můžete zakoupit na podatelně Úřadu městské části nebo v Knihovně Jiřího Mahena na Sýpce za 50 Kč .

My pro Vás na začátku nového roku máme specialitu, kterou v knize ale nenajdete a to přímo z pera našeho místopředsedy – pasáž z jeho další disertační práce na témaInterakce zemědělství a kulturního života v období po průmyslové revoluci.

Na straně 203 popisuji pro Medlánky smutný den 9. července 1913, kdy se na Sýpce neuskutečnila premiéra divadelní hry Skloněné klasy autora Járy Cimrmana. Toho roku začaly žně o dva týdny dříve a Sýpka se začala plnit zrním.

Divadelní hra Skloněné klasy byla velmi ostrou kritikou Habsburské nadvlády. Nikdy se následné premiéry nedočkala.  Je možné, že kdyby se tehdy v Medlánkách premiéra uskutečnila, mohlo samostatné Československo vzniknout už toho roku. Oslabené Rakousko-Uhersko by 28. července 1914 možná nevyhlásilo Srbsku válku, která následně přerostla v První světovou válku. Ale to už je pouze spekulace.


S jistotou víme, že se Jára Cimrman v Medlánkách neubytoval. Podle dostupných zdrojů nalezl útočiště těsně nad hranicí katastru Medlánek, přesněji v  Řečkovicích. Tamní radnice pojmenovala 11. listopadu 2004 jednu ulici jako ul. Járy Cimrmana (ulice je kolmá na ul. Banskobystrickou). Tato ulice končí přesně na hranici s Medlánkami. Najdeme v tom jistou symboliku, kdy Cimrman byť medláneckou vrchností vyhnán, měl k Medlánkám zřejmě kladný vztah a možná, že v Medlánkách chtěl i žít.

Ing. Martin Mohapl, Ph.D., autor, je vysokoškolský pedagog, zastupitel, vynálezce, údržbář a propagátor zpěvu ve studních.

Kniha-Medlánky1-1024x768

 

 

 

Starší publikace o Medlánkách (755 let a 760 let) již tištěné k dispozici nejsou, ale můžete si je stáhnout naskenované na stránkách městské části v tomto odkazu.

 

Tagy: ,