Již 5. a 6. října 2018 se uskuteční volby do obecního zastupitelstva, kterého se jako sdružení nezávislých kandidátů účastní také někteří členové našeho spolku. Jelikož je způsob hlasování v komunálních volbách ve srovnání s jinými typy voleb dost specifický, rozhodli jsme se poskytnout vám návod jak hlasovat, aby váš hlas nepropadl a byl co nejlépe využit.
Ve volbách do obecního zastupitelstva nedostanete několik volebních lístků, ze kterých byste mohli vybírat, ale dostanete lístek pouze jeden (resp. v našem případě lístky dva – jeden pro volby do zastupitelstva Medlánek a jeden pro volby do zastupitelstva města Brna). Narozdíl od jiných typů voleb nemusíte v obecních volbách volit pouze jednu kandidátní listinu, ale můžete své hlasy, kterých máte tolik, kolik se volí zastupitelů (v případě Medlánek 15), rozdělit i mezi osoby z různých kandidátních listin. Obecně lze říci, že hlasovat můžete třemi způsoby.
1) Volím celou kandidátní listinu
Jedná se o nejjednodušší způsob volby. Pokud na hlasovacím lístku vyznačíte křížek pouze u názvu některé z kandidátních listin, tak všechny své hlasy dáte kandidátům z této listiny. Prakticky to znamená, že každý z kandidátů uvedených na této listině dostane jeden hlas a stejného efektu byste jako volič dosáhli i tím, pokud byste vyznačili křížek před všechna jména uvedená na této kandidátce. Pozor: Nikdy nesmíte dát křížek ke dvěma kandidátním listinám. Pokud byste to udělali, váš lístek by byl neplatný a všechny vaše hlasy by propadly.
Budeme samozřejmě rádi, pokud použijete právě tento způsob volby a svůj křížek vyznačíte u kandidátky číslo 3 – Občané pro Medlánky.
2) Volím kandidátní listinu, ale také vybrané kandidáty, kterým věřím
Tento způsob volby je vhodný především v tom případě, kdy podporujete některé z kandidujících uskupení, ale zároveň byste chtěli podpořit také někoho dalšího, komu důvěřujete, avšak nechcete kvůli němu podporovat celou jeho kandidátku. V takovém případě je možné vyznačit křížek jak u kandidátní listiny, tak u jednotlivých kandidátů z dalších kandidátních listin. Pokud budete hlasovat tímto způsobem, dostane tak jeden z vašich hlasů každý z jednotlivých kandidátů, kterým jste udělili křížek. Zbývající hlasy pak dostanou kandidáti zatržené kandidátní listiny, přičemž jsou udělovány v takovém pořadí, v jakém jsou uvedeni kandidáti na listině. Pokud tedy v Medlánkách volíme 15 zastupitelů a udělíte křížek 6 kandidátům a kandidátní listině, tak kromě zvolených 6 kandidátů dostane váš hlas také prvních 9 kandidátů ze zvolené kandidátní listiny.
Pokud jsou vám blízké cíle našeho spolku, ale zároveň chcete podpořit někoho z kandidátů na jiných listinách, tak to není problém. Dejte křížek vašim oblíbencům a zároveň vyznačte křížek také u kandidátky číslo 3 – Občané pro Medlánky.
3) Volím kandidáty z různých listin
Posledním způsobem hlasování je volba jednotlivých kandidátů napříč kandidátními listinami. V tomto případě neuvedete křížek ke kandidátní listině, ale své křížky uvedete přímo před jména kandidátů, kterým chcete dát svůj hlas. Jelikož se v Medlánkách volí 15 zastupitelů, tak můžete dát křížek maximálně 15 kandidátům. Pokud byste použili více křížků, byl by váš lístek vyhodnocen jako neplatný a veškeré vaše hlasy by propadly. Pokud tedy použijete tuto variantu, dobře si spočítejte počet křížků, které jste na kandidátní listinu uvedli. Uvést méně křížků je samozřejmě možné, ale v takovém případě pak nevyužijete svůj hlas zcela a část ho propadne.
Tento způsob volby považujeme za nejméně vhodný a nejrizikovější (zvýšená šance na udělání chyby), avšak pokud se pro něj rozhodnete, budeme rádi, pokud dáte svůj křížek také našim kandidátům, které znáte, a kterým důvěřujete.
Pokud by vám i po přečtení tohoto článku bylo cokoliv nejasné, neváhejte se na nás obrátit přes kontaktní formulář a rádi vám poradíme. Zároveň jsme pro vás připravili přehled otázek a odpovědí týkajících se voleb do obecního zastupitelstva, kde se můžete dozvědět další zajímavé informace týkající se voleb do obecního zastupitelstva v Medlánkách.
Cbci se zeptat zda je pravda ze když zakrouzkuju stranu a dam krizky kandidatum tak ze strana straci body o proti tomu kdyz jen krouzkuji? Chtela bych dat stranu a mam tak 6 favoritu, ale nechci uskodit strane. Dekuji za odpověď
Dobrý den, tady je otázkou zda budete dávat „křížky“ kandidátům z té samotné kandidátky (nepoužívám výraz strana, protože v komunálních volbách často kandidují i nezávislí kandidáti, nejen strany, což je i případ OPM) nebo z jiné kandidátky. V Medlánkách máte fyzicky 15 hlasů, které můžete rozdělit a to buď tím, že vyberete až 15 kandidátů napříč kandidátními listinami nebo vyberete jednu kandidátku a té dáte všech 15 hlasů a nebo vyberete jednu kandidátku a dále zaškrtnete některé kandidáty z jiných kandidátek. Od toho se pak odvíjí i to, zda „uškodíte“ konkrétní kandidátce. Pro váš dotaz vidím jako relevantní tyto 2 možnosti:
A) Zaškrtnete kandidátku a k tomu ještě dáte křížek některým kandidátům na této kandidátce
– Tímto řešením kandidátce neuškodíte (dostane všech 15 hlasů), ale zároveň ani nijak nepomůžete těm kandidátům, protože bez ohledu na křížky u kandidátů, dostane každý kandidát na dané listině právě 1 hlas.
B) Zaškrtnete kandidátku A a k tomu dáte křížek ještě dalším 5 kandidátům z jiných kandidátních listin
– Tímto řešením kandidátce „uškodíte“, protože dostane pouze 10 hlasů z 15. Zbylých 5 hlasů dostanou ty kandidátky, ze kterých jste zvolila zbývajících 5 kandidátů. Na kandidátce A pak dostane váš hlas prvních 10 kandidujících.
Netýká se to mě,ale jak je to?na hlasovacím lístku je 7 kandidátů,všichni bez politické příslušnosti a nic víc.Když půjdu volit nezbývá mi nic jiného,než všechny zaškrtnout.
To snad nejsou volby.
Děkuji za odpověď. Wollnerová Jana
Dobrý den,¨
k tomuto dotazu bych potřeboval více informací (např. odkaz na obec, kde tato situace nastala). Z vašeho stručného popisu vidím 2 možné varianty.
1) Do zastupitelstva se volí 7 členů a je jen jedna kandidátka o 7 kandidátech
V takovém případě opravdu nemáte moc co vybírat a buď můžete přijít a onu kandidátku podpořit (ať už zaškrtnutím u názvu kandidátky nebo zaškrtnutím všech kandidátů) nebo přijít a vhodit úmyslně naplatný hlas (nezaškrnete ani kandidátku ani nikoho z kandidátů) nebo se voleb vúbec nezúčastnit. Bez ohledu na to co uděláte, tak je prakticky jisté, že těch 7 lidí bude zvoleno.
2) Do zastupitelstva se volí 5 členů a kandiduje 7 nezávislých kandidátů (každý sám za sebe)
V tomto případě byste měla možnost z oněch 7 vybrat 5 kandidátů, kteří jsou vám nejbližší a těm dát hlasy, aby se dostali do zastupitelstva. Takže v tomto případě by voliči měli možnost volby. ALe tato varianta mi přijde méně pravděpodobná než ta první.
Dobrý den,
chci se zeptat, pokud má být zastupitelstvo 5-ti členné a na kandidátce je sdružení 6 kandidátů a pak jeden sám nezávislý kandidát, má vůbec šanci na zvolení. Jak se to počítá, když je např, 100 voličů a 70 jich jde volit. 35 jich volí jen jeho jednoho a nikoho jiného. 35 volí sdružení celé najednou.
Děkuji Pavel
Dobrý den,
takový samostatný kandidát to pak má dosti těžké. Předně pokud má být zastupitelstvo 5ti členné, pak i na kandidátce toho sdružení bude 5 kandidátů. Určení mandátů je pak dvoukolové a použiji váš příklad:
Sdružení získá celkem 175 hlasů (5*35), samotný kandidát získá 35 hlasů. Z pohledu určení mezi koho budou rozdělovány mandáty postupují jak sdružení, tak samotný kandidát. Pro tento vypočet se počet hlasů kandidáta dokonce násobí 5, takže je to jakoby obojí měli 50%.
V druhém kole se přidělují mandáty, přičemž mandát dostává ten, kdo má nejvíce hlasů a jakmile je přidělen mandát, tak se počet hlasů dané kandidátky dělí postupně řadou 1, 2, 3, … Mandáty ve vašem případě tedy budou následující:
1) Sdružení (175 hlasů)
2) Sdružení (87 hlasů – 175:2)
3) Sdružení (58 hlasů – 175:3)
4) Sdružení (43 hlasů – 175:4)
5) Los (obě kandidátky mají 35 hlasů – 175:5 a 35:1, celkový počet hlasů mají dle mého obě kandidátky stejný, protože pro toto hodnocení se dle mě počet hlasů kandidáta násobí 5. Pokud by tomu tak nebylo, pak by i 5. mandát dostalo sdružení.
Jak jste nastřelil ta čísla, tak nám na 5. místě vznikla trochu nešťastná situace až s možností losu. Pokud by to ale bylo 36 pro sdružení, 34 pro kandidáta, tak by všech 5 mandátů bralo sdružení, pokud by to bylo 34 pro sdružení a 36 pro kandidáta, tak by pátý mandát bral samostatný kandidát.
Jak vidíte výše, tak pro samostatné kandidáty je velmi těžké se do obecního zastupitelstva dostat. I když ve vašem příkladu kandidát získá 50% hlasů voličů, tak stejně nemá jisté, že se vůbec do zastupitelstva dostane. Až když získá více než 50%, tak má mandát jistý.
Dobrý den pane Teplan,
děkuji za výklad. Obecně si tedy myslím, že aby volil někdo jenom sdružení a nebo jenom samostatného jedno kandidáta je nepravděpodobné, ale pro pochopení problematiky to je výstižný příklad k vysvětlení fungování přepočtu na mandáty.
Takto si i myslím, že při jiném hlasování, kdy voliči budou dávat hlasy spíše různě oběma stranám, bude na tom samostatný kandidát ještě hůře. Teda pokud není významně v oblibě…
Pavel