Kdo poškozuje Medlánky?

V rámci participativního rozpočtu města Brna (Dáme na Vás) uspěl také projekt Dobrodružné hřiště Halda, navrhovaný spolkem OPM (více níže v článku Blanky Teplanové). Máme velkou radost z toho, že Medlánky budou moci z rozpočtu města Brna realizovat vybudování nového dětského hřiště, na které ve svém rozpočtu prostředky nemají.

I přes všechna pozitiva tohoto výsledku ovšem musíme zmínit, že zatímco jsme se snažili získávat podporu pro to, aby tento projekt uspěl, tak se tu našla i skupina lidí, která se naši práci aktivně sabotovala. V rámci tzv. Občanského oka, které tvoří neformální síť brněnských občanských iniciativ a jehož je OPM součástí, jsme požádali, aby byl projekt Haldy uveřejněn jako projekt podporovaný Občanským okem. To by mimo jiné znamenalo, že by byl doporučen k podpoření několika tisícům aktivních brněnských občanů prostřednictvím e-mailové rozesílky a zveřejnění na webu a v médiích.

K našemu velkému rozčarování však náš projekt ze strany Oka doporučen nebyl s odůvodněním, že se v rámci Občanského oka objevily hlasy proti podpoře projektu Haldy od jiného sdružení v Medlánkách. Zástupci Občanského oka tedy projekt bez dalších argumentů vyhodnotili jako nedůvěryhodný a do seznamu doporučených projektů ho nezařadili. Nebyli jsme nijak zvlášť překvapeni, když jsme následně zjistili, že oním hlasem proti projektu byli kolegové ze Zelených Medlánek. Pochopili bychom, kdyby náš projekt nepodporovali, ale přímá snaha o bojkot, zasazení se o to, aby Medlánky neuspěly, a aktivně škodit naší snaze v Medlánkách něco vybudovat?

Zejména u kolegů zastupitelů tuto aktivitu nechápeme a rádi bychom jim připomněli, že při skládání slibu zastupitele slíbili mimo jiné to, že svůj mandát budou vykonávat v zájmu naší městské části a jejich obyvatel. Zda se jejich aktivity s tímto slibem shodují nebo ne, už necháme na posouzení vás, občanů Medlánek. V příštím roce by měl proběhnout druhý ročník participativního rozpočtu. Jako Občané pro Medlánky budeme opět navrhovat rozvojové projekty pro Medlánky tak, aby se nám zde všem žilo lépe. Snad i naši kolegové ze Zelených Medlánek do té doby dospějí ke zjištění, že by měli radši své síly napnout k tomu, aby i oni přinesli Medlánkám něco pozitivního, namísto stálého negativismu a sabotování práce jiných, kteří mají snahu Medlánkám pomáhat.

Zastupitelský klub OPM