Když žížaly pracují

Když žížaly pracují

Každý snad ví, jak žížala vypadá, ale méně se ví, že jsou žížaly úžasně prospěšné při zpracování  biologického odpadu.

Pro kompostování v domácnostech je ideální využití žížal, tzv. vermikompostování. Speciálně vyšlechtěné kalifornské žížaly umí dokonale přeměnit bioodpad na výživný kompost. Samotný proces kompostování nezapáchá, a proto je vhodný i do bytů, na terasy či balkony městských domácností.

Pan Filip z Lužic, prezentuje na svých stránkách www.vermikompostovani.cz chov kalifornských žížal. Uvádí např. :

Kalifornské žížaly mají výhodu proti klasickému kompostování, že díky trávícím enzymům likvidují patogenní látky, takže lze zpracovávat i shnilé ovoce, zkažené potraviny a ostatní biologické odpady bez nebezpečí. Doporučovaná doba vermikompostování je minimálně 10 měsíců. Vytvořený kompost pak na jaře lze výborně použít jako hnojivo vpravením do hlíny.

Kalifornské žížaly stráví veškerý biologický materiál rostlinného i živočišného původu, toho se využívá při likvidaci biologických odpadů. Biologický materiál projde trávicím ústrojím kalifornských žížal a žížaly ho vylučují v podobě trusu, trus je hutný černé barvy, takže připomíná černozem. V trusu není vůbec žádný podíl hlíny. Trus má vlastnosti nejkvalitnějšího hnojiva.

Výhody použití vermikompostu z chovu kalifornských žížal

1 ) Větší výnosy produkce.

2 ) Zdravější rostliny a jejich plody mají vyšší obsah vitamínů.

3 ) Zvýšení odolnosti rostlin proti chorobám a škůdcům (Vyšší odolnost zdravých porostů)

4 ) Snížení provozních nákladů na pěstování rostlin (Snížení množství hnojiv a ochranných postřiků)

5 ) Snížení dopravních nákladů (Zmenšení objemu)

Použití vermikompostu je tedy zvláště výhodné pro ekologická zahradnictví, zemědělství a lesnictví zvláště se zhoršenými přírodními podmínkami, samozřejmě rovněž pro každého občana a firmu v běžných podmínkách.

U všech vermikompostérů nabízených na trhu je pro spoustu zájemců zásadní cena, která je podle mého názoru dosti vysoká. Můžete ale žížaly vyzkoušet chovat v nádobě (bedně), která není speciálně vytvořená pro žížaly jako vermikompostér. Pokud dodržíte několik zásad, můžete přidávat žížalám svůj kuchyňský odpad a sledovat jejich práci. Nebo můžete vermikompostér vyrobit z plastových nebo dřevěných krabic s víkem. Návody jak vyrobit funkční vermikompostér najdete hravě na internetu. Vermikomposter se skládá z několik dílů, vrstev. Do vrchního dílu dáváte krmivo pro žížaly (odpad), uprostřed jsou žížaly, které mají možnost se stěhovat vrstvami za potravou, díky dnu, které není plné. Ve spodních vrstvách se hromadí hotový vermikompost. Vermikompostér je dále uzpůsobený tak, aby odváděl tekutinu, „žížalí čaj“. Žížalí čaj se používá také jako výborné hnojivo.

Na stránkách www.kokoza.cz naleznete až neuvěřitelně designově vkusný vermikompostér do interiéru.

Na www.kompostuj.cz naleznete dostačující informace, abyste se nebáli a vyzkoušeli kompostování bioodpadu nějakým, pro vás vhodným způsobem. Kompostovat může každý. Domácnosti, firmy, školy, školky, restaurace, úřady …..